Kids Eat free Thursday at A+ Buffet & Mongolian Grill
Wow, lots of kids eat free deals I have seen this week! In my ads this week, it says A+ Buffet & Mongolian Grill has kids eat free on Thursday. Also, Monday is Military Day meaning military eats for only $5.99.
A+ Buffet & Mongolian Grill is located in Harvey Oaks Plaza at 14426 W. Center Road.
Kids Eat free Mondays at Buffalo Wings and Rings
I saw yesterday a sign at Buffalo Wings and Rings on L Street that kids eat free on Mondays. I was able to verify that on their website, so I guess that is one more place I can add to my kids eat free list.
Away
Hey friends. I know my absence has been noticed (by my sister). In case anyone else Wad worried or today at my lack of deals, I first want to apologize and second want to note that all is well. That being said, I wanted to key you all know that I will likely be absent almost always over the next few weeks as I prepare my house to purr it up on the market in preparations for our move across the country to Arizona.
To all you amazing friends who have done this before, I commend you. This may be the most stressful thing I have ever done...ever...wish meer luck and I will try to check back in throughout the weeks.
I will have my smartphone, but no computer so I am available, but it is hard to blog on this thing.
Feel free to send notes of encouragement...
Cheap pregnancy tests...seriously
Yesterday at playgroup I realized that a lot of people are unaware of one of my favorite money saving tricks. I don't know how the rest of you ladies are, but if I am even a little late each month, I panic and have to run out and grab a pregnancy test to ease my anxiety. Well, that gets costly really fast. Unless you buy the tests at the Dollar Store!! Seriously, I buy them at the Dollar Store for a buck each. You do have to ask for them (they keep them behind the counters because they get stolen so much). Well worth asking for the money you save! Plus I buy like 3-5 at a time! Just a little fyi in case you didn't know...
Millard Roadhouse: kids eat free on Monday night
phone blogging is not my favorite (here's to hoping I can avoid an auto correct catastrophe). BUT, I just passed Millard roadhouse, and their sign says that on Mondays kids eat free after 4pm. I will add that to my kids eat free list as soon as I get the chance to hop on a computer!
@Jockey and @Purex #Giveaway ENDS TONIGHT!! Enter now!!
Attn Utahns: PLEASE speak up for Autism! You have the chance to make a difference
Did you know health insurances do not have to pay for Autism Treatment? Well, there is a bill in Utah trying to change that. Please see this story on KSL about this bill and this one on Deseret News.
Although I do not often voice my own personal opinions on anything political, I felt it important to at least point out to my Utah readers that there is a bill for you to read. After you have read it, I hope you will please voice your support for it to your representatives. I know you will not all support the bill, but I want to tell you that our families have had many personal experiences with needing help with Autism treatments and having no insurance to pay for it, so they have had to pay for what they could afford out of pocket.
Please just read the bill here and see the stories linked above! Wes's cousin posted the following posts on Facebook this morning:
Autism supporters: we need your comments posted to the Deseret News comments section on this story. We have to make sure our support is known. Avoid any sort of angry post - I know this is difficult when it is such a personal issue - but clearly stating your position is crucial! Thank you.
Please go to the KSL story and leave comments about how important this is to you. Try not to attack the naysayers too much - mud slinging is an ugly two way street. Just talk about how important this is to you. We need to have a good list of supportive comments. Thanks!
My sister sent me this: UTAH! Ask Your House Representative to Support HB69! - **Autism Votes ** www.autismvotes.org
Thank you for reading this and thoughtfully considering this bill!
Mega Swagbucks today + Next week is SPIRIT WEEK!
Get your pom-poms ready, folks, because starting on Monday Swagbucks is holding Spirit Week! Every day next week they will be celebrating a different holiday. Each day will be filled with fun, activities, and surprises. They'll be announcing every holiday the evening before in our Swagbucks blog. Make sure you keep track of each day's Swag Codes, as you will need them at the end of the week in order to earn a big, juicy reward. It's the most fun you can have getting your reward points for free stuff!
If you are not a member of Swagbucks yet or you don't know what it is, please keep reading! Swagbucks is a search engine (and more-they have games, quizzes, swag codes, all kinds or ways to earn points-like today's extravaganza!). On Swagbucks, you earn points, or "Swag bucks" which you can put toward prizes or gift cards.
Today, as with EVERY Friday, being MEGA Swagbucks day means that you have LOTS more chances to earn more Swag Bucks (which will earn you gift cards or prizes faster!!)! So, make sure to use Swag Bucks for all your searching needs today! I know I will be using Swagbucks all day!
If you have not joined yet, click on my referral link here and start earning Swag Bucks with me! This is a GREAT time to join-with Mega Swag Bucks AND the Extravaganza going on today!! As an FYI, I have made $185 in Amazon Gift cards so far and I have 867 Swagbucks which is enough to get another $5 Amazon Gift card with 417 SB left! (450=$5 Amazon card)
If you are new to Swag Bucks, please read my explanation of Swag Bucks here. And my explanation of the changes to Swagbucks here.
Beckee's Best om Omaha Grocery 1/18-1/24
Hyvee
- 80% Lean Fresh Ground Beef 3 lb roll $6.99 (2.33/lb) (with in ad coupon)
- Pebbles Treats (fruity or cocoa 6.2 oz), or Post Cereal (Pebbles 11 oz, Honey Comb 12.5 oz, or select 9.5-20 oz varieties) $1.48 (with in ad coupon)
- Breakstone's Cottage Doubles Buy one at $.99 get one free (this is a BOGO you CAN pricematch at Walmart because the price is listed in the ad!!)
- Kraft String Cheese 9 or 12 oz bags Buy one at $4.99, get on Free (BOGO you can match)
- Nabisco Toasted Chips 8.1 oz Buy one at $3.69, get one Free (BOGO you can match)
- Oscar Mayer Meat Wieners, Meat Selects, Turkey Franks or Turkey Selects 16 oz, Buy one at $2.69, get one free (BOGO you can match!)
- Jumbo Zeal Navel Oranges $.58/lb
- Texas Rio Star Grapefruit or Juice Oranges 18 lb bag $6.99 (That's about $.39/lb)
- HyVee Butter 16 oz $2.38
- Festive Turkey Breast (frozen) $.99/lb (while supplies last)
- Malt O Meal Cereal 10-12 oz Frosted Mini Spooners, Golden Puffs, Frosted Flakes or Honey Oat Blenders $.77 while supplies last
- Cucumbers 2/$1
- Sirloin Tip Roast $2.99/lb
- Our Family Grade A Large Eggs (dozen) $.79
- Cucumbers 2/$1
- Haas Avocados 10/$10
- Broccoli Crowns 4lb/$5 (which is $1.25/lb)
- Bakers Half gallon milk (vitamin D, 2%, 1%, Skim) 10/$10
- Corn Chips (9.25 oz), Crunchy Cheese Curls, or Cheese Puffs (8.5 oz) $.99
- Vegetable Chips or Garden Vegetable Straws 7-7.5 oz $1.69
- Multi Grain Tortilla Chips 9 oz $1.69
- White Round or Restaurant Style Tortilla Chips 13 oz or Nacho Cheese or Ranch Tortilla Chips 11 oz $1.19
- Honey Wheat Pretzel or Pretzel Rods Tub (32-36 oz) $3.99
- Pita Chips (my FAVE) 9 oz $1.99
- Bagged Spinach $.77 (9 oz)
- Vine Tomatoes 24 oz bag $1.29/bag
- Baby Carrots 16 oz bag $.49
- Yukon Gold Potatoes 5 lb bag $.99
- Best Choice Boneless Skinless Chicken Breast or Tenders 3 lb bag $4.97 (about $1.66/lb)
- Super Saver White Bread 16 oz $.77
- Jumbo Size Russet Potatoes 8 lb bag $2.18
- Best Choice Shredded or Chunk Cheese (6-8 oz) 2/$3
- All Natural Bone-In Fresh Chicken Breast $.99/lb
- Clementines $4.99/box (looks like 5 lb box though not specified)
- Green Giant Russet Potatoes 10 lb bag $3.99
Thrifty Thursday: Updated Kids eat free/cheap list!!!
All the ones I am listing are ones that I (or one of my friends) have tried recently or that have the deal listed on their website (I am linking to those sites). Basically I am saying these are ones that I know are currently accurate as of this post. That being said, not all locations of restaurants always run the same promotions, so I would call your local restaurant and double check to make sure they 1-have a kids noght as listed, and 2-that it is in fact the day/time you want to go. (My warning is that because restaurants do change their promotions, including kids nights, often. So, this list will likely change as time goes by. I will try to update it though)
Kids eat free:
- Hyvee: Eat FREE on Thursdays with an adult meal purchase at any of the following eating locations in the store: Italian, Chinese Express, Kitchen. Dine in only. (one kids meal per adult meal purchased)
- China Buffet: Tuesday kids eat free with adult meal purchase
- Denny's: Night Varies by location 4-10 pm (I have not used this one since August, but it is listed on their website as available at different nights depending on location-you will wnat to call your local location to see what night they do)
- Lone Star: Tuesday all day up to 2 free kids meals per adult meal purchase.
- Spaghetti Works: Monday up to 2 free kids meals per adult meal purchased
- Pepperjax Grill: Wednesday night 2 free kids meals per adult meal purchased (5-8pm)
- Grisanti's Italian: Monday night
- La Mesa: Thursday night One free kids meal per adult meal purchased. I know this is good at the location on 156th and Q but I do not know about the other locations.
- Pizza Ranch: Tuesday looks like one kid per adult meal purchase
- Texas Roadhouse: Mondays 4-10PM one kid eats free with purchase of each adult meal ***NOTE-I hesitantly include this one because we have REPEATEDLY had TERRIBLE service at the Texas Roadhouse in West Omaha and we will NOT eat there again even with good food and Free kids night. However, a friend noted that her family enjoys the one in PAPILLION! So I include this deal with a warning about the West Omaha location (and FYI-when I wrote to them about the issues we have had over and over, they did not reply or care at all. That is why we don't eat there anymore!)***
- Chick Fil A: Wednesday nights One free kids meal per adult combo meal (A friend told me that this is good in Utah locations on Wednesday. I do not know if our new Chick fil A in Omaha has a kids night or not).
- HuHot: Night Varies by location Note that Kids 3 and under are FREE always, but in addition to that, MANY HuHot locations have a Kids night where kids under 11 eat free with adult meal purcahse. (Sadly Omaha doesn't anymore) Click on the restaurant name to see if your local HuHot has a kids night, and which night it is!
- O'Charley's: Day Varies by location 2 kids free per adult meal (This one is not in Nebraska but in lots of other states East of us!)
- Applebees: Tuesday and Thursday Kids eat for $.99 (one child per adult meal purchased)
- Fazoli's: Tuesday nights 5-8pm Kids eat for $.99.
- Buffalo Wild Wings Grill and Bar: Monday Kids eat for $.99 with adult meal purchase
Monday: Spaghetti Works, Grisanti's Italian, Texas Roadhouse, Buffalo Wild Wings*
Tuesday: China Buffet, Lone Star, Pizza Ranch, Applebees*, Fazolis*
Wednesday: PepperJax Grill, Chick Fil A in Utah,
Thursday: Hyvee, La Mesa, Applebees*
Varries by location: Denny's, Chick Fil A, HuHot, O'Charley's
If you have any other great kids free or discounted deals to add to the list, please comment with them after this post! Thanks and happy eating out! :)





